Wyszukany temat: złoto jaki pit

Złoto – jaki PIT należy wypełnić?

Każdy, kto posiada złoto, musi wypełnić odpowiedni formularz podatkowy. Niezależnie od tego, czy posiadamy złote monety, biżuterię, czy też inne przedmioty wykonane z tego metalu, musimy spełnić swoje obowiązki podatkowe. W niniejszym artykule przedstawimy, jaki PIT należy wypełnić w przypadku posiadania złota.

Podstawowe zasady

Należy pamiętać, że sprzedaż złota, którego wartość przekracza 2000 złotych, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Jest to tzw. podatek od zysków kapitałowych. Podatek ten wynosi 19% od zysków uzyskanych ze sprzedaży złota.

PIT-38

Składanie deklaracji PIT-38 jest obowiązkowe dla osób, które osiągnęły dochód z tytułu sprzedaży złota. Na formularzu tym należy wykazać przychód oraz koszty uzyskania przychodu. Koszty te obejmują np. koszty zakupu złota, koszty przechowywania, koszty przewozu itp. W przypadku, gdy koszty przewyższają uzyskany przychód, nie trzeba zapłacić podatku.

PIT-36

Innym formularzem, który może być stosowany w przypadku posiadania złota, jest PIT-36. Formularz ten służy do rozliczenia dochodów z inwestycji. Jeżeli na złocie zarabiamy, np. pożyczając je innym osobom, to należy wypełnić właśnie ten formularz.

PIT-37

Jeżeli z kolei posiadamy złoto w formie biżuterii lub innych przedmiotów, to wtedy należy skorzystać z formularza PIT-37. Na formularzu tym należy podać wartość posiadanych przedmiotów wykonanych z tego metalu.

Podsumowanie

Jak widać, w przypadku posiadania złota, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza podatkowego. W zależności od rodzaju posiadanych przedmiotów, należy skorzystać z PIT-37, PIT-36 lub PIT-38. Pamiętajmy jednak, że sprzedaż złota wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.