Wyszukany temat: średnia masa atomowa srebra które jest mieszaniną dwóch nuklidów

Średnia masa atomowa srebra, które jest mieszaniną dwóch nuklidów

Średnia masa atomowa to średnia waga atomów danego pierwiastka uwzględniająca ilość występujących w naturze izotopów oraz ich masę atomową. W przypadku srebra, w naturze występuje kilka izotopów, ale najczęściej spotykanymi są srebro-107 o masie atomowej 106,905 amu oraz srebro-109 o masie atomowej 108,905 amu.

Jeśli mamy do czynienia z mieszaniną dwóch nuklidów srebra, w tym przypadku srebra-107 i srebra-109, to aby obliczyć średnią masę atomową mieszaniny, należy zastosować wzór:

średnia masa = (ilość izotopu 1 x masa izotopu 1 + ilość izotopu 2 x masa izotopu 2) / (ilość izotopu 1 + ilość izotopu 2)

Dla srebra-107 ilość wynosi około 51,8%, a dla srebra-109 około 48,2%. Wstawiając te wartości do wzoru, otrzymujemy:

średnia masa = (0,518 x 106,905 amu + 0,482 x 108,905 amu) / (0,518 + 0,482) = 107,87 amu

Czyli średnia masa atomowa srebra, które jest mieszaniną dwóch nuklidów srebra-107 i srebra-109, wynosi około 107,87 amu.

Warto zauważyć, że w przypadku innych mieszanin izotopów srebra, np. srebra-107 i srebra-108, średnia masa atomowa byłaby inna. Dlatego przy obliczaniu średniej masy atomowej dla dowolnej mieszaniny izotopów należy uwzględnić ilość i masy atomowe każdego z izotopów wchodzących w skład mieszaniny.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.