Wyszukany temat: platyna skad pochodzi

Platyna – skąd pochodzi i jak powstaje?

Platyna to szlachetny metal, który stał się znany już w starożytności. Współcześnie jest on bardzo ceniony w przemyśle, a także wykorzystywany w jubilerstwie. Ale skąd właściwie pochodzi platyna i jak powstaje?

Pierwsze wzmianki o stosowaniu platyny pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie Indianie stosowali ją już około 2000 lat temu. Europejczycy natomiast zaczęli wydobywać platynę dopiero w XVIII wieku, w Kolumbii.

Platyna jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Pt i liczbie atomowej 78. Jest to metal szlachetny, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na korozję i wysoką temperaturę topnienia (1768°C). W wyniku swoich właściwości platyna znalazła zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, m.in. w przemyśle chemicznym, elektronicznym, kosmetycznym czy medycznym.

Platyna powstaje w wyniku złożonych procesów geologicznych, związanych z formowaniem się skorupy ziemskiej. Występuje w skorupie ziemskiej głównie w postaci rud platynowych, które są mieszanką kilku metali, m.in. platyny, palladu, irydu, ruteniu czy rodziu. Najwięcej platyny na świecie znajduje się w Rosji, RPA, Zimbabwe, Kanadzie i na Alasce.

W celu wydobycia platyny z rud, konieczne jest przeprowadzenie procesów technologicznych, których celem jest oddzielenie platyny od innych metali. Proces wydobycia platyny jest bardzo skomplikowany i kosztowny, dlatego cena tego surowca na rynku jest bardzo wysoka.

Podsumowując, platyna to szlachetny metal, który pochodzi z rud platynowych występujących w skorupie ziemskiej. Proces wydobycia platyny jest skomplikowany i kosztowny, jednakże ze względu na jej wysoką wartość na rynku, wciąż jest ona poszukiwana i wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu oraz jubilerstwa.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.