Wyszukany temat: platyna co to znaczy

Platyna – co to właściwie jest?

Platyna to jedna z najcenniejszych metali na świecie, wykorzystywana głównie w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym oraz w produkcji biżuterii. Jest to metal szlachetny o srebrzystym blasku, bardzo odporny na korozję, a także na działanie wysokich temperatur.

Właściwości fizyczne platyny

Platyna to metal o wysokiej gęstości, który jest bardzo ciężki. Jest to też materiał bardzo odporny na korozję, dlatego stosuje się go do produkcji elementów narażonych na działanie agresywnych substancji, takich jak kwas chlorowy, kwas siarkowy, amoniak czy woda regia. Platyna jest też odporna na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu stosowana jest w przemyśle chemicznym i na przykład w przemyśle lotniczym.

Zastosowanie platyny w przemyśle

Jednym z głównych zastosowań platyny jest produkcja katalizatorów samochodowych, które służą do oczyszczania spalin. Platyna jest też wykorzystywana w przemyśle elektronicznym, a także w produkcji biżuterii. Platyna jest również stosowana jako element w termoparach, gdzie służy do pomiaru temperatury.

Platyna w medycynie

Platyna jest stosowana w medycynie w postaci soli, która ma działanie przeciwnowotworowe. Preparaty platyny są stosowane w leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka piersi, jajnika, płuc i żołądka.

Jak pozyskiwać platynę?

Platyna występuje w przyrodzie w postaci rudy platynowej, która zawiera około 80% metali szlachetnych, w tym platynę, pallad, iryd i osm. Największe złoża platyny znajdują się w Rosji, RPA, Kanadzie i na Kubie. Platyna pozyskiwana jest głównie z kopalń, gdzie wydobywa się ją z rud platynowych.

Podsumowanie

Platyna to bardzo cenny metal, którego zastosowanie jest niezwykle wszechstronne. Znajduje ona zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, a także w produkcji biżuterii. Platyna jest też stosowana w medycynie w leczeniu nowotworów. Pozyskiwanie platyny jest procesem skomplikowanym i wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.