Wyszukany temat: kiedy roosevelt zabronił gromadzenia złota

W 1933 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin D. Roosevelt podjął decyzję o zabronieniu prywatnego gromadzenia złota. Decyzja ta miała na celu stymulowanie gospodarki w czasach wielkiego kryzysu.

Dlaczego Roosevelt zabronił gromadzenia złota? Otóż, w latach 30-tych wiele osób zaczęło gromadzić złoto, jako formę zabezpieczenia przed kryzysem. Złoto uważane było za bezpieczną inwestycję, która zawsze będzie miała wartość. Jednak, w wyniku tego, zaczęło brakować złota w obiegu, co oznaczało, że banki nie miały wystarczającej ilości złota, aby realizować wymianę złota na dolary. Takie zjawisko zaczynało zagrażać stabilności systemu finansowego.

Dlatego Roosevelt postanowił 15 kwietnia 1933 roku wprowadzić ustawę o odbieraniu złota obywatelom. Ustawa ta zobowiązywała obywateli do oddania złota państwu w zamian za dolary w takiej samej wartości. Każda osoba, która nie przestrzegała tej ustawy, mogła być ukarana grzywną lub nawet wyrokiem więziennym.

W ramach ustawy, rząd amerykański zaczął gromadzić złoto w swoich rezerwach, co zwiększało ich wartość i zabezpieczało przed kryzysem. Co ciekawe, w 1971 roku prezydent Richard Nixon zakończył ten zakaz i wrócił do standardu złota, jednak już w innym wymiarze.

Dziś, historia ta stanowi ważny przykład rządowej interwencji w gospodarce i wprowadzenia ograniczeń w ramach wolnego rynku. Decyzja Roosevelta wywołała wiele kontrowersji, jednak z perspektywy czasu można stwierdzić, że miała ona pozytywny wpływ na stabilizację gospodarki i ochronę rezerw złota.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.