Wyszukany temat: jak odzyskać pieniądze z ofe złota jesień

Jak odzyskać pieniądze z OFE – złota jesień

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny, to jedna z form oszczędzania na przyszłość. W Polsce działa ich kilkanaście, a każdy z nas jest zobowiązany do przekazywania części swojej pensji na ten cel. Jednakże wiele osób zastanawia się, jak odzyskać swoje pieniądze z OFE, zwłaszcza w obliczu „złotej jesieni” – czyli okresu, kiedy zbliżamy się do emerytury.

Najpierw należy wiedzieć, że przepisy dotyczące OFE uległy zmianie w 2014 roku. Od tej pory, każdy z nas ma prawo do jednorazowego wycofania pieniędzy zgromadzonych w OFE. Można to zrobić w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego (czyli 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn), albo wcześniej – ale wtedy trzeba liczyć się z pewnymi kosztami.

Jeżeli zdecydujemy się na wycofanie pieniędzy z OFE, to należy wypełnić specjalny formularz i złożyć go w odpowiednim biurze obsługi klienta. Warto pamiętać, że w przypadku wcześniejszego wycofania – czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego – trzeba liczyć się z tym, że kwota wypłacana jest pomniejszona o podatek dochodowy oraz koszty administracyjne.

Oprócz jednorazowego wycofania pieniędzy z OFE, istnieje także możliwość transferu środków na indywidualne konto emerytalne (IKE) lub indywidualne konto oszczędnościowe (IKZE). W tym przypadku, środki te są wolne od podatku dochodowego, ale trzeba pamiętać, że nie można ich wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Warto także zwrócić uwagę na to, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą także ubiegać się o wypłatę emerytury z OFE – ale tylko wtedy, gdy zgromadzone środki są niższe niż ustalona kwota.

Podsumowując, odzyskanie pieniędzy z OFE jest możliwe, ale trzeba pamiętać, że wiąże się z pewnymi kosztami i ograniczeniami. Dlatego też, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję i skonsultować ją z doradcą finansowym, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.