Czy wiesz, że zużytych baterii nie powinno się wyrzucać do zwykłego śmietnika? Ich prawidłowa utylizacja ma kluczowe znaczenie zarówno dla ekologii, jak i naszego zdrowia. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się zużytych baterii w bezpieczny sposób, ten artykuł jest dla Ciebie!

Zużyte baterie wyrzucisz tylko do specjalnych pojemników

Na początku zacznijmy od tego, że zużyte baterie należy wrzucać tylko do specjalnie w tym celu stworzonych pojemników. To dlatego, że baterie zawierają niebezpieczne substancje, takie jak wysoce toksyczny ołów, lit czy kadm, które mogą z nich wyciekać i przedostawać się do gleby oraz wód gruntowych.

Baterie powinno się przechowywać wyłącznie w szczelnych, przystosowanych do tego celu kontenerach. Pamiętaj, że zużyte baterie zaliczają się do tak zwanych odpadów niebezpiecznych!

Gdzie warto stosować pojemniki na zużyte baterie?

Wiesz już, dlaczego należy wyrzucać zużyte baterie do specjalnie stworzonych w tym celu pojemników. Teraz pytanie, jak zachęcić ludzi do korzystania z kontenerów? Oprócz edukacji oraz uświadamiania społeczeństwa o tym, jak niebezpieczne są zużyte baterie, warto po prostu zadbać o to, żeby pojemniki przeznaczone do ich składowania były powszechnie dostępne.

Wybieraj miejsca i budynki publiczne, odwiedzane codziennie przez wiele osób oraz takie, które jednoznacznie kojarzą się z działaniami mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego. Poniżej znajdziesz kilka sugestii miejsc, w których warto ustawić tego rodzaju akcesoria!

Budynki instytucji publicznych

Przede wszystkim pojemniki na zużyte baterie warto ustawić w biurach i urzędach, czyli w budynkach użyteczności publicznej. To dlatego, że codziennie odwiedza je setki osób, są dobrze oznaczone oraz powszechnie dostępne. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał wyrzucić baterie, będzie mógł skorzystać ze znajdujących się w nich koszy.

Pojemnik na baterie oraz na odpady niebezpieczne najlepiej ustawić w widocznym miejscu oraz odpowiednio go oznaczyć, tak żeby nikt nie miał problemów ze znalezieniem go. Warto również zamieścić informacje na drzwiach budynku o tym, że w jego wnętrzu znajduje się tego rodzaju pojemnik.

​Co zrobić ze zużytymi bateriami? Segregować!

Pojemnik na baterie PN008 fot. eko-asklepios.pl

Sklepy i galerie handlowe

Kolejnym miejscem, w którym warto umieścić pojemniki na zużyte baterie, są oczywiście sklepy i galerie handlowe. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację na tego rodzaju akcesoria! Umieszczenie pojemnika w takiej lokalizacji ma bardzo dużo plusów, a możliwość pozbycia się niebezpiecznych odpadów w łatwy sposób to tylko jeden z nich!

Warto podkreślić, że galerie handlowe oraz duże sklepy są jednymi z najlepszych miejsc na pojemniki na odpady problematyczne. Ustawienie tam kontenerów nie tylko ułatwia dostęp do nich, ale także pomaga budować świadomość konsumentów. Widok pojemnika przypomina klientom sklepu, że baterie należy odpowiednio utylizować oraz że można je ponownie przetwarzać. Charakterystyczny kontener pomaga też budować wrażliwość ekologiczną i zachęca do działań wspierających środowisko naturalne.

Poza tym taki krok przekłada się na korzystny wizerunek sklepu. Umieszczenie w nim przez właścicieli kontenera daje odwiedzającym sygnał, że dana firma czy marka wspiera działania mające na celu ochronę planety!

Specjalne punkty zbiórki niestandardowych odpadów

Kolejnym miejscem, w którym bezdyskusyjnie warto umieścić pojemniki na niestandardowe odpady są specjalne punkty przeznaczone do ich zbiórki. W końcu to właśnie te lokalizacje mają się kojarzyć mieszkańcom z działaniami mającymi na celu budowanie świadomości i odpowiedzialności społecznej.

Oczywiście to nie wszystkie miejsca, w których można umieścić tego rodzaju pojemniki. Oprócz tego kontener na zużyte baterie warto postawić w placówkach edukacyjnych, na klatkach schodowych oraz wszędzie tam, gdzie codziennie przebywa sporo osób. Może też znaleźć się w prywatnym mieszkaniu! Dzięki zwiększeniu widoczności kontenerów łatwiej będzie zachęcić ludzi do korzystania z nich.

Pojemniki na zużyte baterie powinny być wykonane z certyfikowanych tworzyw

Na koniec trzeba zaznaczyć, że nie każdy pojemnik nadaje się do przechowywania baterii! Jak wspominaliśmy wcześniej, w bateriach znajdują się toksyczne substancje, a niektóre z nich mają właściwości żrące, przez co mogą przepalić ścianki źle dobranego kontenera.

Zobacz certyfikowane pojemniki na zużyte baterie: https://eko-asklepios.pl/kategoria-produktu/kontenery-na-odpady/pojemniki-na-odpady-niebezpieczne/

Pojemniki na baterie powinny więc być wykonane z tworzyw o wysokiej odporności, najlepiej potwierdzonej przez certyfikaty. Warto również wybierać pojemniki, które umożliwiają sprawdzenie przydatności baterii – to niezwykle użyteczna funkcja, pozwalająca uniknąć marnowania produktu.

Szukając pojemnika, zwróć też uwagę na to, czy posiada on szczelne zamknięcie zabezpieczające zawartość przed rozsypaniem, a także jego rozmiar oraz – zwłaszcza jeśli szukasz produktu, który ma stanąć w miejscu publicznym – design! Na szczęście w sklepach znajdziesz bogaty wybór pojemników na baterie, więc z pewnością wybierzesz model dopasowany do specyfiki miejsca, w którym ma się znaleźć. Niezależnie od tego, czy będzie to duże centrum handlowe, czy Twoje prywatne mieszkanie. Zachęcamy do zakupu pojemnika na zużyte baterie – naprawdę warto!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Fotowoltaika dla firm - czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dążą do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co jest zrozumiałą i naturalną strategią. W tym kontekście, coraz większą popularnością cieszy

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

Rowery elektryczne: ekologiczne rozwiązanie w mieście

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych środków transportu staje się niezbędne. Rowery elektryczne wyróżniają się jako

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.